polski english

All About Freedom Festival

Gdańsk 10-22 Listopada 2009

Paszport Polityki dla L.U.C.-a

L.U.C.

L.U.C.

L.U.C. otrzymał paszport Polityki za album 39/89 Zrozumieć Polskę - za intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski bez ideologicznych podpowiedzi. Partnerem strategicznym płyty jest Europejskie Centrum Solidarności.

L.U.C. (Łukasz Rostkowski) urodził się w 1981 r. w Zielonej Górze, mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, z talentu i profesji muzyk, autor tekstów, producent i eksperymentujący reżyser. Wydał siedem płyt (w tym trzy z zespołem Kanał Audytywny). Wyszedł od hip hopu, by z czasem przekroczyć jego surową konwencję, łącząc ją z jazzem i elektroniką.


39/89 Zrozumieć Polskę
- projekt muzyczny, który pozwala nam w zupełnie nowy sposób odkryć i przeżyć podróż przez pięćdziesięcioletnią walkę z totalitaryzmem z lat ’39 – ‘89. Projekt muzyczny był pierwszym etapem tworzenia pełnometrażowego filmu muzyczno-dokumentalnego pod patronatem Ministerstwa Kultury. Powstała niezwykła dźwiękowa opowieść o jednej z największych niesprawiedliwości, a zarazem o jednym z najbardziej znaczących zwycięstw w dziejach Europy – powstaniu SOLIDARNOŚCI. Podroż przez piekielne półwiecze (‘39-‘89) z perspektywy wyjątkowego bohatera tych wydarzeń - jakim byliśmy MY - POLACY. Nie chodzi tu tylko o martyrologię i wstrząsające fakty, ale przede wszystkim o heroizm i solidarność społeczeństwa, które poddane tak wysublimowanym technikom jak eksterminacja inteligencji, skłócanie, podżeganie i fałszowanie historii - PRZETRWAŁO I ZWYCIEŻYŁO. To upamiętnienie nieustępliwej, czasem wręcz absurdalnej walki o wolność, zakończonej ostatecznym zwycięstwem w roku 1989. Żonglujący emocjami obraz odwiecznej batalii dobra ze złem, złamany czasem absurdalnymi akcentami PRL-owskiej rzeczywistości. W projekcie znalazły się „skreczowane” - przez docenionego już w Europie Dawida Szczęsnego - wypowiedzi historyczne takich postaci jak Beck, Hitler, Stalin, Churchill, Roosevelt, Gomułka, Gierek czy Jaruzelski. To m.in. dzięki ich wypowiedziom i autentycznym odgłosom, udostępnionym nam przez Archiwum Polskiego Radia, przy minimalnym świetle scenicznym, audytorium zostało zabrane w niezapomnianą podróż w czasie. L.U.C jako wyjątkowy artysta, obserwator i komentator rzeczywistości, myślący kategoriami połączonego obrazu, słowa i dźwięku poprzez swoje dotychczasowe dzieła, jest gwarantem najwyższego poziomu merytorycznego projektu i ponadczasowych walorów artystycznych.