polski english

All About Freedom Festival

Gdańsk 10-22 Listopada 2009

Pani z Birmy na 3.AAFF

Pani z Birmy

Pani z Birmy

Pierwsza koprodukcja Europejskiego Centrum Solidarności i Teatru Polonia w Warszawie na deskach Teatru Wybrzeże. We wtorek 17 listopada w ramach 3. All About Freedom Festival odbyła się gdańska premiera spektaklu Pani z Birmy , który opowiada o życiu Aung San Suu Kyi - birmańskiej opozycjonistce i działaczce politycznej. Spektakl wyreżyserowała Anna Smolar, występuje w nim Grażyna Barszczewska.
Spektakl to rodzaj dokumentu - zostały w nim wykorzystane materiały archiwalne poświęcone Aung San Suu Kyi. Podczas spektaklu poznajemy codzienność opozycjonistki, która wiele lat spędziła w areszcie domowym. Dowiadujemy się też wiele o jej życiu osobistym i o relacjach, jakie łączyły ją z ludźmi. Aktorka porusza się tylko na niewielkiej platformie (wielkości mniej więcej półtora na półtora metra), gdzie przez ponad godzinę, próbuje pokazać sytuacje zamknięcia i odosobnienia.
 
Spektakl Pani z Birmy doskonale wpisuje się w ideę organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności festiwalu All About Freedom, który pokazuje sztukę zaangażowaną w działania na rzecz wolności i praw człowieka. W kontekście natomiast 20. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce, wybór teatru założonego przez Krystynę Jandę, będącego jednym z pierwszych teatrów dramatycznych działających poza strukturami państwowymi, nabiera szczególnego znaczenia.